Pierwsza wizyta u ginekologa – sprawdź jak się przygotować

Pierwsza wizyta u specjalisty ginekologii i położnictwa może być dla młodych dziewcząt i kobiet stresująca. Poniżej podpowiadamy, jak przygotować się na pierwsze spotkanie z ginekologiem.

Stres i strach przed wizytą, niejednokrotnie powoduje odwlekanie w czasie lub rezygnację. Wygrywa wtedy konsultowanie się z dr google i wizyty na forach internetowych. Nie jest to najlepsza droga.

Moje pacjentki, które do mnie trafiają na swoją wizytę ginekologiczną, zazwyczaj są bardzo, ale to bardzo zestresowane mówi dr Ewelina Mielczarek  – specjalistka położnictwa i ginekologii z Multi Clinic. Boją się bólu, wstydzą się rozebrać, krępuje je fakt, że obca osoba będzie dotykać i oglądać ich miejsce intymne. Dla mnie, jako lekarza są to obawy zrozumiałe i bardzo je szanuję. Radzę podzielić się z lekarzem swoimi obawami. Powiedzieć o swoich odczuciach, żeby mógł on jeszcze delikatniej przeprowadzić badanie i dokładniej wyjaśnić ważne kwestie. Na szczęście, po wizycie bardzo często słyszę, że „strach miał” wielkie oczy i badanie nie było ani bolesne, ani niekomfortowe, mówi dr Mielczarek.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę?

Przyjmuje się, że pierwsza wizyta, niezależnie od stanu zdrowia pacjentki powinna odbyć się po wystąpieniu pierwszej miesiączki i koniecznie przed planowanym rozpoczęciem współżycia.

Koniecznie wizyta  musi się odbyć wtedy, gdy zaistnieją problemy zdrowotne.

Co powinno skłonić dziewczynę / dziewczynkę do pilnej wizyty:

  • bolesne i obfite krwawienia menstruacyjne,
  • ból w okolicach podbrzusza,
  • nieregularne miesiączki lub ich zatrzymanie,
  • krwawienie między miesiączkami,
  • problemy ze skórą twarzy;
  • brak postępów i oznak pokwitania do 16 roku życia;
  • brak lub nadmierne owłosienie łonowe;
  • obfita, zielonkawa lub ciemna wydzielina z pochwy
  • świąd okolic intymnych
  • wszystkie inne objawy budzące niepokój.

Przygotowanie do wizyty

 Na początek musisz wybrać lekarza, do którego chcesz udać się na wizytę. Zwłaszcza jeżeli jest to pierwsza wizyta, dobrze jest udać się do kogoś, kto nam się spodobał w internecie, kogoś poleconego przez zaufaną osobę.

Jak zrobić rozeznanie?

Sprawdź naszych ginekologów na stronie – listę najdziesz tutaj, poczytaj opinie w internecie np. na serwisie znanylekarz.pl, rankinglekarzy.pl.

Jeżeli chcesz o coś zapytać zadzwoń do rejestracji – tam nasze przemiłe Panie recepcjonistki odpowiedzą na wszystkie pytania, podpowiedzą.

Po dokonaniu przeglądu – wybierz tego lekarza, który zdobył Twoją sympatię i po prostu umów się na konsultację. Umówić się możesz dzwoniąc do naszej rejestracji 42 30 70 474 lub online na stronie online.multiclinic.pl

Jeżeli jesteś niepełnoletnia, wizytę możesz umówić samodzielnie, ale na konsultacje musisz przyjść z opiekunem.

W dniu konsultacji.

Na wizytę weź ze sobą wyniki ostatnich badań, np. krwi, dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Przygotuj sobie pytania, na które chcesz by lekarz odpowiedział. Możesz nawet spisać je na kartce – żeby żadnego nie zapomnieć. W recepcji kliniki będziesz poproszona o wypełnienie oświadczenia pacjenta, dlatego zgłoś się troszkę wcześniej, by mieć na to czas.

W gabinecie.

Po wejściu do gabinetu uprzedź lekarza, że to twoja pierwsza wizyta. To ważna informacja również dla lekarza. Będzie wiedziała, że się stresujesz i poświęci  ci jeszcze więcej uwagi. Standardowo lekarz najpierw zapyta o twój ogólny stan zdrowia, zapyta od kiedy miesiączkujesz i kiedy wypadała ostatnia miesiączka, co ile dni pojawia się menstruacja. Może zapytać o choroby, które przebyłaś i o choroby w twojej najbliższej rodzinie. Zapyta również czy rozpoczęłaś już współżycie.

Przygotowanie do badania.

Przed badaniem lekarz poprosi Cię o przygotowanie się w kabinie higieny. Kabina higieny to taka mała łazienka w gabinecie ginekologicznym. Będziesz miała tam dostępne chusteczki higieniczne, płyn do higieny intymnej, bidet, toaletę – wszystko by przygotować się do badania, czuć się czysto i komfortowo. By zapewnić większy komfort w czasie badania, przygotowaliśmy dla jednorazowe spódniczki i kapcie. Gdy niepokojącym problemem jest nieodpowiedni zapach lub wydzielina z pochwy, musi być ją widać, by odpowiednio lekarz mógł ją ocenić, dlatego nie wykonuj irygacji przed badaniem.

Dla ginekologa nie ma znaczenia czy jesteś wydepilowana czy  nie.  Zachowaj wygląd jaki tobie na co dzień odpowiada.

Na fotelu.

Badanie odbywa się na specjalnym fotelu. W Multi Clinic wszystkie fotele są bardzo wygodne, nowoczesne, z regulowaną wysokością i pochyleniem. Najpierw wchodzisz na mały stopień i siadasz na brzegu fotela. Następnie kładziesz wygodnie plecy na oparciu. Potem za pomocą pilota lekarz dostosowuje wysokość siedzenia do własnych potrzeb, włącza lampkę i przeprowadza badanie. Jeśli kobieta rozpoczęła już współżycie, lekarz bada przezpochwowo wielkość oraz poprawne ułożenie macicy i jajników. Wykorzystuje metodę palpacyjną, a także wziernik, którym delikatne rozszerza pochwę. Wziernik jest jednorazowy, wykonany z tworzywa sztucznego. To taki przedmiot przypominający dziób ptaka, który się rozchyla. Rozszerzenie ścian pochwy pomaga lekarzowi zobaczyć twoją budowę.

Pobranie cytologii.

Dość często podczas wizyt zdarza się, że pobierany jest z niej wymaz do badań cytologicznych. Cytologia pobierana jest za pomocą specjalnej szczoteczki, kształcie wachlarza z czubkiem. Szczoteczka jest miękka i dopasowuje się do kształtu pochwy i szyjki macicy. Pobieranie cytologii nie boli, ale może po nim dojść do chwilowego krwawienia. Podczas badania lekarz używa jednorazowych rękawic, które zdejmie zaraz po badaniu.

Badanie USG.

Jeżeli jest taka konieczność następnie wykonywane jest USG ginekologiczne. W każdym gabinecie ginekologicznym w Multi Clinic dostępny jest nowoczesny aparat USG. Za pomocą sondy dopochwowej badana jest budowa narządu rodnego. Sonda ubrana jest w jednorazowa osłonkę, a na jej czubku złożony jest depozyt żelu wodnego do USG. Jeżeli kobieta jest dziewicą, badanie USG dokonuje przez powłoki brzuszne, a ginekologiczne przez odbyt.

Badanie piersi.

Na sam koniec następuje jeszcze badanie piersi i … koniec. Ginekolog opowiada o wynikach badań i przekazuje zalecenia oraz ewentualnie receptę lub skierowanie na specjalistyczne badania.

Regularne badania to gwarancja zachowania zdrowia i zduszenia wielu groźnych chorób w zarodku. Dlatego jeżeli sama jesteś już w tym wieku, że powinnaś iść do ginekologa na pierwszą wizytę, nie bój się. Po prostu to zrób. Nie warto zwlekać, czekać i denerwować się o swoje zdrowie, radzi dr Ewelina Mielczarek.