USG doppler

Jest to badanie podczas, którego pacjent odsłania badaną część ciała, po czym kładzie się na leżance. Następnie w okolicach badanego narządu rozprowadzany jest żel, który ułatwia przewodzenie fal dźwiękowych. Badanie wykonuje się głowicą prowadzoną po skórze w miejscu badania. Po wstępnej ocenie wyglądu naczyń zaczyna się część dopplerowska, czyli badanie przepływów krwi. Wynik dostajemy od razu. Lekarz opisuje w nim wszelkie zmiany, ich umiejscowienie i wygląd. W zależności od typu urządzenia do opisu może być dołączony wykres lub barwny rysunek.

Po co wykonuje się to badanie?
Celem tego badania jest wykrycie schorzeń tętnic i żył, mogących w konsekwencji prowadzić do udaru mózgu, zawału serca lub zatorowości płucnej. Badanie wykorzystuje się także do oceny ukrwienia niektórych narządów oraz wykrywania guzów nowotworowych, gdyż większość z nich jest silnie ukrwiona. Wykonuje się USG doppler żył i tętnic, kończyn dolnych, kończyn górnych, naczyń zlokalizowanych w jamie brzusznej, naczyń domózgowych. W położnictwie ocena przepływu krwi w tętnicy pępowinowej jest wykorzystywana w przewidywaniu niektórych powikłań zagrażających prawidłowemu rozwojowi ciąży.

Przygotowanie do badania:
Przeprowadzenie badania nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Należy przynieść ze sobą wcześniejsze badania dopplerowskie.

Potrzebujesz więcej informacji zadzwoń:

42 30 70 474