USG jamy brzusznej

Wskazania do badania USG jamy brzusznej

 • sprawdzenie poprawności budowy narządów jamy brzusznej
 • bóle brzucha
 • urazy brzucha
 • bóle podbrzusza
 • bóle cewki moczowej, nerek
 • wyczuwalny guz w jamie brzusznej
 • wymioty, biegunki, utrata wagi
 • gorączka niewiadomego pochodzenia
 • diagnostyka chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego, dwunastnicy, trzustki
 • profilaktyka chorób nowotworowych jamy brzusznej
 • monitorowanie chorób nowotworowych

Opis badania USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych w dzisiejszej medycynie. Zlecane jest przez lekarzy różnych specjalności oraz wykonywane przez pacjentów jako badanie profilaktyczne. Głowica do USG wytwarza ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, co umożliwia dokładne zobrazowanie narządów wewnątrz jamy brzusznej – wątroby, śledziony, trzustki, pęcherza moczowego, nerek, pęcherzyka żółciowego. Badanie pozwala określić czy w jamie brzusznej występuje płyn oraz drożność dużych naczyń krwionośnych. Porównawczo można stwierdzić czy dany narząd na przestrzeni czasu uległ zmniejszeniu bądź powiększeniu.

USG brzucha – przebieg badania

Pacjent rozbiera się od pasa w górę i kładzie się na plecach. Lekarz smaruje żelem wodnym obszar badania. Następnie przy użyciu głowicy do USG bada poszczególne narządy jamy brzusznej przez powłoki brzuszne.

Do badania wykorzystywany jest bardzo wysokiej jakości sprzęt: jeden z 3 aparatów ultrasonograficznych firmy GE (Voluson E8 Expert, Voluson 730 PRO, Vivid S5), lidera w produkcji ultrasonografów na świecie.

Badanie można wykonać w każdej chwili, zajmuje jedynie 10-20 minut.

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

Na kilka dni przed badaniem stosować dietę lekko strawną. Unikać pokarmów wzdymających.
Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie można przyjąć leki typu Espumisan, zmniejszające ilość gazów w jamie brzusznej. Gazy mogą zamazywać obraz podczas badania.

Na badanie przyjść na czczo i z wypełnionym pęcherzem.
Przed badaniem nie wolno palić papierosów i żuć gumy.
Wypełniony pęcherz „okno ultrasonograficzne” umożliwiające obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego.

Co wykrywa USG brzucha?

Jest to podstawowe badanie służące wykryciu zmian nowotworowych w obrębie jamy brzusznej tj. rak wątroby, rak trzustki, rak nerek, rak pęcherza moczowego.

USG jamy brzusznej pozwala ocenić wielkość, budowę i poszczególnych narządów jamy brzusznej oraz naczyń krwionośnych. Pozwala monitorować zmiany w tych narządach , np. czy uległy powiększeniu, bądź zmniejszeniu, zmiany struktury, czy w jamie brzusznej występują niepożądane zjawiska tj. płyn lub np. kamienie w pęcherzyku żółciowym.

Jak długo trzeba czekać na wyniki badania?

Bezpośrednio po USG pacjent otrzymuje opis badania wraz ze zdjęciami a także szczegółowe zalecenia.

Jak często należy wykonywać USG brzucha?

Powinno być wykonywane zawsze w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zmian lub według zaleceń lekarza. Profilaktycznie min. jeden raz na 2 lata.

Czy USG brzucha jest bolesne?

Badanie jest zupełnie bezbolesne, może jednak wywoływać dyskomfort.

Czy USG jamy brzusznej jest bezpieczne?

Aparaty USG wykorzystują ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. W przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego, z którym są często mylone, nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Mogą być wykonywane dowolnie często.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Nie ma przeciwskazań do wykonania badania.

 

Polecamy również te zabiegi:

Potrzebujesz więcej informacji zadzwoń:

42 30 70 474