USG ortopedyczne

Jest to badanie podczas którego pacjent odsłania badaną część ciała, po czym kładzie się na leżance. Następnie w okolicach badanego miejsca rozprowadzany jest żel, który ułatwia przewodzenie fal dźwiękowych. Badanie wykonuje się głowicą prowadzoną po skórze w miejscu badania. Uzyskiwane w ten sposób obrazy oceniane są w czasie rzeczywistym. Po badaniu lekarz wykonuje opis, do którego załącza zdjęcia ewentualnie stwierdzonych patologii i wydaje go pacjentowi.

Po co wykonuje się to badanie?
Celem tego badania jest ocena struktur stawowych, pozwala na wykluczenie uszkodzeń i oceny ich rozległości w zakresie aparatu więzadłowego oraz ścięgien. Ponadto badanie w dużym zakresie umożliwia diagnostykę przyczyn bólu, przeskakiwania, blokowania się stawu, a także takich objawów jak ograniczenie wyprostu czy zgięcia. Badanie pozwala na ocenę różnych struktur budujących staw, tj. wiązadła, kości, powięzi. Wykonuje się najczęściej USG kolana, USG barku, USG nadgarstka, USG ścięgna Achillesa, USG stawu skokowego, USG więzadeł.

Przygotowanie do badania:
Przeprowadzenie badania nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Należy przynieść ze sobą wcześniejsze badania usg.

Polecamy również te zabiegi:

Potrzebujesz więcej informacji zadzwoń:

42 30 70 474