Badanie naczyń (żył, tętnic) kończyn dolnych

Jest to badanie podczas którego pacjent odsłania badaną część ciała, w tym przypadku nogi i brzuch, po czym kładzie się na leżance. Następnie w okolicach badania rozprowadzany jest żel, który ułatwia przewodzenie fal dźwiękowych. Badanie wykonuje się głowicą prowadzoną po skórze w miejscu badania. Po wstępnej ocenie wyglądu naczyń zaczyna się część dopplerowska, czyli badanie przepływów krwi. Wynik dostajemy od razu. Lekarz opisuje w nim wszelkie zmiany, ich umiejscowienie i wygląd. W zależności od typu urządzenia do opisu może być dołączony wykres lub barwny rysunek.

Po co wykonuje się to badanie?
Badanie ma za zadanie określić drożność naczyń kończyn dolnych – żył, lub żył i tętnic Badanie zawsze wykonuje się dla obydwu kończyn, z tym że może być badany 1 układ – zazwyczaj żylny lub 2 układy żylny i tętniczy. Zleca się je często w przypadku zgłaszanych przez pacjenta obrzęków nóg, drętwienia nóg, podejrzenia niewydolności krążenia, żylaków lub zakrzepicy. Jest to badanie, które należy niezwłocznie wykonać w przypadku podejrzenia zatoru żylnego, nagłego spuchnięcia jednej kończyny.

Przygotowanie do badania
Przeprowadzenie badania nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Należy przynieść ze sobą wcześniejsze badania dopplerowskie.

Polecamy również te zabiegi:

Potrzebujesz więcej informacji zadzwoń:

42 30 70 474