Naczyń kończyn górnych

Jest to badanie podczas którego pacjent odsłania badaną część ciała, w tym przypadku kończyny górne i klatkę piersiową, po czym kładzie się na leżance. Następnie w okolicach badania rozprowadzany jest żel, który ułatwia przewodzenie fal dźwiękowych. Badanie wykonuje się głowicą prowadzoną po skórze w miejscu badania. Po wstępnej ocenie wyglądu naczyń zaczyna się część dopplerowska, czyli badanie przepływów krwi. Wynik dostajemy od razu. Lekarz opisuje w nim wszelkie zmiany, ich umiejscowienie i wygląd. W zależności od typu urządzenia do opisu może być dołączony wykres lub barwny rysunek.

Po co wykonuje się to badanie?
Badanie ma za zadanie określić drożność naczyń kończyn dolnych – żył, lub żył i tętnic Badanie zawsze wykonuje się dla obydwu kończyn, z tym że może być badany 1 układ – zazwyczaj żylny lub 2 układy żylny i tętniczy. Zleca się je często w przypadku zgłaszanych przez pacjenta obrzęków kończyn, drętwienia, podejrzenia niewydolności krążenia.

Przygotowanie do badania
Przeprowadzenie badania nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Należy przynieść ze sobą wcześniejsze badania dopplerowskie.

Polecamy również te zabiegi:

Potrzebujesz więcej informacji zadzwoń:

42 30 70 474