Tętnic krezkowych i pnia trzewnego

Jest to badanie podczas którego pacjent odsłania badaną część ciała – brzuch, po czym kładzie się na leżance. Następnie w okolicach badania jest żel, który ułatwia przewodzenie fal dźwiękowych. Badanie wykonuje się głowicą prowadzoną po skórze w miejscu badania. Po wstępnej ocenie wyglądu naczyń zaczyna się część dopplerowska, czyli badanie przepływów krwi. Wynik dostajemy od razu. Lekarz opisuje w nim wszelkie zmiany, ich umiejscowienie i wygląd. W zależności od typu urządzenia do opisu może być dołączony wykres lub barwny rysunek.

Po co wykonuje się to badanie?
Pień trzewny odgałęzieniem aorty brzusznej. Jest jedną z trzech gałęzi trzewnych – wraz z tętnicą krezkową górną i tętnicą krezkową dolną. Pień trzewny zaopatruje w krew następujące narządy: żołądek, śledzionę (w całości) oraz częściowo trzustkę, dwunastnicę, dolną część przełyku i wątrobę. Zakres unaczynienia trzech głównych tętnic trzewnych nie pokrywa się i zakrzep jakiejkolwiek z nich powoduje martwicę zaopatrywanych przez nie narządów. Badanie usg doppler ma określić drożność i budowę powyższych naczyń.

Przygotowanie do badania
Przeprowadzenie badania nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Należy przynieść ze sobą wcześniejsze badania dopplerowskie.

Polecamy również te zabiegi:

Potrzebujesz więcej informacji zadzwoń:

42 30 70 474