USG płuc (jamy opłucnej) Łódź
Badanie ultrasonograficzne pozwala na rozpoznanie wielu chorób płuc i powikłań pourazowych klatki piersiowej bez narażenia pacjenta na promieniowanie rentgenowskie. Badanie USG wykorzystuje zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych od tkanek celem ich uwidocznienia. Metoda ta może być bezpiecznie stosowana w diagnostyce płuc u kobiet w ciąży i u małych dzieci.
Wskazania do badania
Wykonanie USG jam opłucnowych zalecane jest przez lekarza szczególnie w sytuacji, gdy pojawi się podejrzenie zalegania w ich obrębie nadmiaru płynu. W naturalnych warunkach w jamie opłucnej znajduje się nie więcej niż 10 ml płynu surowiczego, który pełni funkcję nawilżającą i ułatwia ruch płuc podczas oddychania. Nadmiar płynu wskazuje na różne choroby takie jak gruźlica, zapalenie płuc czy rak płuc. Wysoka czułość USG sprawia, że na jego podstawie można wykryć nawet niewielką ilość tego płynu. Płyn w jamie opłucnej wymaga przebadania, co pozwoli na postawienie diagnozy. Również w tym kontekście przydatne jest USG jamy opłucnej, ponieważ pozwala na dokładną lokalizację miejsca nagromadzenia płynu. Na tej podstawie lekarz określa miejsce wkłucia w celu pobrania próbki do badania.
Jak przebiega badanie?
Podobnie jak w przypadku innych badań ultrasonografem również USG jamy opłucnej nie wymaga przygotowania. Podczas badania pacjent odsłania klatkę piersiową, by lekarz mógł pokryć badany obszar żelem ułatwiającym rozchodzenie się ultradźwięków. Następnie wykorzystuje sondę USG o odpowiednim kształcie i przemieszcza ją po powierzchni skóry. Na monitorze wyświetla się obraz płuc i jam opłucnowych, a lekarz może ocenić stan narządów i struktur wewnętrznych. Obrazy są na bieżąco omawiane z pacjentem, a na koniec do USG przygotowywany jest specjalistyczny opis.
Czy badanie jest bolesne?
Badanie jest całkowicie bezbolesne.
Zalecenia po badaniu
Brak szczególnych zaleceń po badaniu. Wyniki należy skonsultować z lekarzem specjalistą.