Doppler naczyń kończyn górnych i dolnych (żyły i tętnice)
Badanie dopplerowskie polega na ocenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Wykorzystuje się je przy rozpoznaniu chorób układu krwionośnego, w tym przede wszystkim zakrzepicy żylnej oraz zmian miażdżycowych. Choroby żył i tętnic w zaawansowanym stadium rozwoju mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego też nie należy bagatelizować pierwszych objawów zakrzepicy, która może prowadzić do udaru mózgu. Rozwojowi tego typu schorzeń sprzyja siedzący tryb pracy, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i cukier, palenie papierosów oraz picie alkoholu i dużej ilości kawy.
Wskazania do badania
Badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych
- miażdżyca;
- dolegliwości bólowe kończyn dolnych;
- drętwienie, parestezje, marznięcie kończyn;
- trudno gojące się rany w obrębie stóp.
Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych
- żylaki kończyn;
- zakrzepica;
- zespoły pozakrzepowe;
- stan po przebytej zatorowości płucnej;
- obrzęki kończyn dolnych;
- niecharakterystyczne dolegliwości bólowe, drętwienie, parestezje, objaw „ciężkich nóg”.
Jak przebiega badanie?
Badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych wykonuje się w pozycji leżącej, na odcinku od pachwin do kostek. Chwilowo zaleca się pacjentowi przyjęcie pozycji leżącej na brzuchu lub w uzasadnionych przypadkach pozycji stojącej.
Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych wykonuje się w pozycji stojącej, zalecając okresowo nabranie i zatrzymanie powietrza. W trakcie badania wykonuje się odcinkowy ucisk na naczynia żylne.
Czas trwania badań dopplerowskich tętnic i żył kończyn dolnych wynosi ok. 10-25 min. (w zależności od warunków anatomicznych).
Jak należy się przygotować do USG?
USG dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych nie jest badaniem skomplikowanym, dlatego też nie wymaga się od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Nie ma zaleceń dietetycznych, dlatego przed planowanym badaniem można zjeść standardowy posiłek (uwaga – ok. 3-4 godziny przed USG Dopplera aorty brzucha i tętnic biodrowych nie należy niczego jeść, ponieważ może to znacząco wpływać na wynik badania). Co istotne, nie ma przeciwwskazań, aby przed planowanym badaniem zażyć, codziennie przyjmowane lekarstwa.
Czy badanie jest bolesne?
Badanie jest całkowicie bezbolesne.
Jak długo trzeba czekać na wynik?
Wyniki w naszej klinice pacjent otrzymuje zaraz po zakończeniu badania.
Zalecenia po badaniu
Brak szczególnych zaleceń po badaniu. Wyniki należy skonsultować z lekarzem specjalistą.
Przeciwwskazania
Brak jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonania badania. Badanie mogą wykonywać również kobiety w ciąży (wbrew obiegowym opiniom).