Echo serca płodu
Badanie echokardiograficzne płodu jest bardzo bezpieczne, więc nie ma żadnych przeszkód, by powtarzać je dowolną liczbę razy. Swą popularność zawdzięcza też temu, że jest nieinwazyjne, a zatem także bezbolesne. Nie jest to podstawowe badanie dla kobiet w ciąży. Wykonuje się je w konkretnych przypadkach, kiedy istnieje podejrzenie występowania u dziecka wad serca lub arytmii.
Wskazania do badania
Echo serca płodu pomaga w diagnostyce chorób układu krążenia. Głównym wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie występowania u dziecka wad układu krążenia lub arytmii, a także w przypadku dzieci obciążonych ryzykiem wad serca. Ryzyko zwiększa się w przypadku dzieci, u których wykryto występowanie wad genetycznych, zmniejszoną przezierność karkową, nieprawidłowo rozwinięty przewód żylny. Badanie zalecane jest także w przypadku występowania u matki następujących sytuacji: cukrzyca, choroby tkanki łącznej, picie alkoholu w ciąży, przyjmowanie niektórych leków przeciwtrądzikowych, choroby autoimmunologiczne, infekcje, np. różyczka, wcześniejsze urodzenie dziecka z wadą serca, występowanie wad serca w rodzinie.
Jak przebiega badanie?
Badanie echokardiograficzne płodu przebiega tak samo jak każde inne badanie USG. W centrum medycznym MultiClinic w Łodzi badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, lekarz po nałożeniu na badany obszar specjalnego żelu przykłada końcówkę sondy do brzucha pacjentki, skupiając się na okolicy klatki piersiowej płodu.
Jak należy się przygotować do badania echokardiograficznego?
Badanie echokardiograficzne płodu nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Najlepiej wykonać je w między 20., a 24. tygodniem ciąży.
Czy badanie jest bolesne?
Badanie jest całkowicie bezbolesne.
Jak długo trzeba czekać na wynik?
Wyniki w naszej klinice pacjent otrzymuje zaraz po zakończeniu badania.
Zalecenia po badaniu
Brak szczególnych zaleceń po badaniu. Wyniki należy skonsultować z lekarzem specjalistą.
Przeciwwskazania
Brak jakichkolwiek przeciwskazań do wykonania badania.