USG ginekologiczne transwaginalne

Wskazania do badania USG transwaginalnego

  • Sprawdzenie poprawności budowy narządu rodnego kobiety
  • Monitoring owulacji, a także zmian zachodzących w czasie jej trwania
  • Wykrycie zmian – polipów, mięśniaków a także nowotworów
  • Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych
  • Diagnostyka bólów podbrzusza
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Profilaktyka chorób narządu rodnego

Opis badania USG dopochwowego

Jedną z podstawowym metod diagnostycznych w ginekologii i położnictwie jest USG dopochwowe. Jest konieczne przy podejrzeniu wszelkich nieprawidłowości i problemów ginekologicznych, przy ocenie wczesnej kilkutygodniowej ciąży a także w ramach profilaktyki raka szyjki i trzonu macicy oraz jajnika. Zaleca się wykonywanie badani 1 raz w roku u kobiet, które osiągnęły dojrzałość lub w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek niepokojącej sytuacji lub objawu np. ostrego bólu lub krwawienia.

Sonda do USG dopochwowego wytwarza ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, co umożliwia dokładne zobrazowanie jajników i macicy z jej błoną śluzową (endometrium).

USG transwaginalne ginekologiczne – przebieg badania

Pacjentka rozbiera się od pasa w dół i kładzie się na plecach lekko uginając kolana. Lekarz wprowadza sondę (z nałożoną jednorazową osłonką zwilżoną żelem) do pochwy i za jej pomocą obserwuje obraz na ekranie monitora . Pacjentka ma również swój monitor, na którym widzi to sam co lekarz na ekranie aparatu. Sonda jest podłużna i ma grubość około 2 cm.
Do badania wykorzystywany jest bardzo wysokiej jakości sprzęt: aparaty ultrasonograficzne firmy GE (Voluson E8 Expert, Voluson 730 PRO), lidera w produkcji ultrasonografów na świecie.

Badanie można wykonać w każdej chwili, zajmuje jedynie 10s-15 minut.

Jak się przygotować do USG dopochwowego?

USG ginekologiczne nie wymaga szczególnego przygotowania . Przed badaniem trzeba jedynie opróżnić pęcherz. Należy pamiętać dokładną datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz dostarczyć lekarzowi wyniki poprzednich badań.

Co wykrywa USG dopochwowe?

Jest to podstawowe badanie służące wykryciu zmian nowotworowych w obrębie narządów rodnych, nienowotworowych (torbiele), nieprawidłowości w budowie kostnej miednicy, wad anatomicznych narządów rozrodczych czy ciąży pozamacicznej. Podczas USG dopochwowego lekarz może ocenić budowę i położenie narządów rozrodczych, grubość endometrium czy stan naczyń krwionośnych miednicy (tętnic i żył biodrowych).
Pozwala ocenić rozwój płodu i wykryć nieprawidłowości wskazujące m. in. na wady genetyczne. Jest bardzo istotne w przypadku ryzyka poronienia lub wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Czy w ciąży można wykonywać USG domaciczne?

USG transwaginalne jest wskazane i w pełni bezpieczne do 14 tygodnia ciąży.

Czy można przeprowadzić USG transwaginalne u kobiety, która nie podjęła jeszcze współżycia?

Jeśli podczas badania ginekologicznego możliwe jest użycie małego wziernika, można dobrać odpowiednio małą głowicę, przechodzącą przez perforacje w błonie dziewiczej i wykonać USG ginekologiczne lub wykonać alternatywnie badanie przez powłoki brzuszne głowicą liniową.

Jak długo trzeba czekać na wyniki badania?

Bezpośrednio po USG pacjentka otrzymuje opis badania wraz ze zdjęciami a także szczegółowe zalecenia.

Jak często należy wykonywać USG domaciczne?

W ramach profilaktyki powinno być przeprowadzane najlepiej 1 raz do roku, jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata. USG narządu rodnego może być wykonywane podczas każdej wizyty kontrolnej u ginekologa.

Czy USG narządu rodnego jest bolesne?

Badanie jest zupełnie bezbolesne, może jednak wywoływać dyskomfort, najczęściej uczucie ucisku w miejscu styku głowicy z narządami.

Czy USG ginekologiczne jest bezpieczne?

Aparaty USG wykorzystują ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. W przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego, z którym są często mylone, nie mają negatywnego wpływu na zdrowie.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

  • USG domacicznego nie należy wykonywać po 14 tygodniu ciąży
  • Badanie może być wykonywane u dziewicy jedynie w sytuacji, gdy podczas badania ginekologicznego lekarz ma możliwość użycia niewielkiego wziernika
  • USG ginekologicznego nie należy wykonywać, jeśli pacjentka ma otwarte rany pochwy

 

 

Polecamy również te zabiegi:

Potrzebujesz więcej informacji zadzwoń:

42 30 70 474