Kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? To pytanie powinna zadać sobie każda kobieta. Wszystkie Panie powinny raz do roku zgłaszać się na kontrolne badania ginekologiczne. Profilaktyka w ginekologii ma na celu wczesne wykrywanie zmian nowotworowych i innych chorób i zmian anatomicznych, zakażeń bakteryjnych, zarażeń grzybicznych itd. Od zawsze wiadomo, lepiej zapobiegać rozwojowi choroby niż ją leczyć. Wiadomo również, że wcześnie wykryty problem można szybciej i skuteczniej zlikwidować.
Ginekolog – po co go odwiedzać?
Nowotwór szyjki macicy – Cichy zabójca
Każdego roku na świecie około pół miliona kobiet dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy.
W ciągu pierwszych 5 lat od postawienia diagnozy połowa z nich umiera. Rak szyjki macicy nazywany jest cichym zabójcą kobiet, co wynika z faktu, że nowotwór ten bardzo długo nie daje żadnych objawów. Kobiety niestety często lekceważą konieczność przeprowadzania regularnych badań kontrolnych lub zwyczajnie boją się iść do lekarza w obawie przed ewentualną diagnozą. Pamiętajmy jednak, że rozpoznanie choroby w pierwszym, bezobjawowym stadium daje szansę na pełne wyleczenie.
Cytologia – najważniejsze badanie dla kobiety
Cytologia umożliwia szybkie wykrycie zmian przedrakowych i raka w bardzo wczesnym stadium. Badanie polega na pobraniu z szyjki macicy materiału do badania mikroskopowego. Program profilaktyki raka szyjki macicy zaleca, aby wykonywać cytologię raz na 3 lata. Ale naprawdę dobrym zwyczajem jest wykonanie jej 1 raz do roku, razem z badaniem ginekologicznym, USG ginekologicznym i badaniem piersi, radzi dr. n med Aleksandra Brucka-Kaczor, pracująca w Multi Clinic, specjalistka położnictwa i ginekologii, będąca również w trakcie specjalizacji z genetyki. W naszej klinice istnieje możliwość wykonania cytologii płynnej – LBC, która jest znacznie dokładniejsza od tradycyjnej wersji. Cytologia LBC charakteryzuje się większą czułością i swoistością od cytologii tradycyjnej, dlatego jeżeli ktoś ma możliwość wykonania tego badania, to jest ono proponowane.
USG transwaginalne, niezwykle precyzyjne i dokładne
Innym, równie ważnym badaniem w profilaktyce ginekologicznej jest USG przezpochwowe. Badanie ultrasonograficzne wykonywane przez pochwę pozwala na uzyskanie pełnego obrazu wewnętrznych narządów rodnych kobiety i wykrycie wielu nieprawidłowości, ewentualnych schorzeń. USG powinno być wykonywane nie rzadziej niż co rok lub częściej w przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek objawy świadczące o zaburzeniu w pracy narządów rodnych. O komentarz poprosiliśmy dr Ewelinę Mielczarek – specjalistę położnictwa i ginekologii z Multi Clinic. ”Swoim pacjentkom zalecam wykonywanie regularnych badań USG, ponieważ jest to najlepszy sposób na wykrycie nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego kobiety, w tym tych najgroźniejszych – nowotworowych”.
Pamiętajmy o badaniu piersi
Profilaktyka w przypadku chorób gruczołu piersiowego obejmuje samokontrolę i badania (obrazowe ultrasonografię i mammografię). Każda dorosła kobieta powinna raz w miesiącu oglądać i badać swoje piersi. Każda zaobserwowana zmiana taka jak zgrubienie, czy nierówność pod skórą, wysypka, zmiana koloru skóry, wciągnięcie brodawki, wysięk jest sygnałem ostrzegawczym i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Ultrasonografia piersi powinna być wykonywana raz do roku przed 40 rokiem życia. Na mammografię powinny zgłaszać się wszystkie kobiety po 50 roku życia oraz te, które są genetycznie obciążone ryzykiem nowotworu piersi. Profilaktyczne badanie mammograficzne powinno być wykonywane co 2 lata u kobiet między 50, a 69 rokiem życia.
Regularnie wykonywane badań profilaktycznych takie jak, cytologia oraz USG piersi pozwalają zwiększają szanse wczesnego wykrycia chorób nowotworowych w ich wczesnym stadium. Terapia hamuje dalszy rozwój choroby, ale przede wszystkim umożliwia całkowite wyleczenie. Propagujmy zatem badania profilaktyczne wśród swoich koleżanek. Zaplanuj dzień z mamą, siostrą, czy przyjaciółką, w trakcie którego znajdą się nie tylko kawa i kino, ale także wizyta na badaniach kontrolnych u ginekologa, mówi dr Roland Wilk – specjalista położnictwa i ginekologii w Multi Clinic.